Futbol dünyasında peş peşe sarsıntı… Kadın futbolcuyu öpmesiyle tanındı… Başkana tutuklama emri, federasyona baskın… Gerard Pique bu işin neresinde


İspanyol Futbol Federasyonu (RFEF)’nun genel merkezi 20 Mart Çarşamba günü, İspanyol Sivil Muhafızları tarafından yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak arandı. Şu anda Dominik Cumhuriyeti’nde bulunan derneğin eski başkanı Luis Rubiales hakkında tutuklama emri çıkarıldı. Federasyona kara para aklama, zimmete para geçirme, bireyler arası yolsuzluk ve vergi cenneti kullanımı” suçlamaları yapıldı.

Marca gazetesinin perşembe günü manşeti: “Utanç verici, Kraliyet Futbol Federasyonu”ydu. İspanyol Futbol Federasyonu (RFEF), “kara para aklama, zimmete para geçirme, bireyler arası yolsuzluk ve vergi cenneti kullanımı” nedeniyle İspanyol adalet sisteminin hedefinde. Yedi kişi tutuklandı ve Çarşamba günü İspanya’nın başka yerlerinde de aramalar yapıldı; bunların arasında RFEF eski başkanı Luis Rubiales’in Granada’daki (ülkenin güneyinde) evi de vardı.

FUTBOLU BIRAKTI, DOMİNİK’TE BEYZBOL İLE UĞRAŞIYOR

Marca’nın internet sitesinde yayınladığı bir habere göre, İspanyol savcılığı 46 yaşındaki eski lider için tutuklama emri çıkardı. Futbolcu Jenni Hermoso ile yaşadığı zorla öpüşme olayının ardından, istifa etmeden önce 2018-2023 yılları arasında RFEF’in başkanlığını yapmıştı. Marca, Rubiales’in 21 Şubat’tan bu yana Dominik Cumhuriyeti’nde bulunduğunu ve “beyzbolla ilgili faaliyetler için düzenli olarak” seyahat ettiğini belirtiyor. 21 Mart Perşembe günü basına yansıyan haberlere göre Rubiales 6 Nisan’da İspanya’ya dönmeyi planlıyor.

İSPANYOL FUTBOLU ÇÜRÜMÜŞ DURUMDA: FEDERASYON İLE VERGİ CENNETİ BAĞLANTISI

Marca, Çarşamba günkü baskınların “Suudi Arabistan’daki İspanya Süper Kupa sözleşmesine” ışık tutması gerektiğini belirtiyor. Suudi Krallığı 2020’den bu yana RFEF tarafından düzenlenen bu turnuvanın yarı final ve finallerine yıllık 44 milyon Avro karşılığında ev sahipliği yapıyor. Eski futbolcu Gérard Piqué’nin sahibi olduğu Kosmos şirketi bu anlaşmaya aracılık ediyordu. Müfettişler ayrıca İspanya milli takımının genellikle maçlarını oynadığı Sevilla’daki Cartuja stadyumunun yenileme çalışmalarıyla ilgili “usulsüz sözleşme iddialarını” ve RFEF’in kripto para sektöründeki şirketlerle yaptığı anlaşmalarla bağlantılı olarak “vergi cenneti” kullanımı iddialarını da araştırıyor.

Barcelona’dan El Periódico de Catalunya öfkeyle “İspanyol futbolu çürümüş durumda” diyor, özellikle de bu meseleler RFEF seçimlerinin açıklanmasını geciktirirken.

BU HALDE DÜNYA KUPASINA ADAY OLUNUR MU

“Dahası” diyor Marca: “Önümüzdeki Aralık ayında FİFA’nın 2030 Dünya Kupası için İspanya, Fas ve Portekiz’in tekliflerini onaylaması gerektiğini unutmamalıyız […] Yarışta başka rakip olmadığı doğru, ancak projenin ilerleyebilmesi için İspanya’nın olan biten her şeyi hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde açıklaması gerekiyor.” diye yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x