Google’dan müslümanlara büyük ayıp! Peki nasıl cevap vereceğiz?

CNBC’ye göre Google, New York’taki bir İsrail teknoloji etkinliğinde yaptığı konuşma sırasında İsrail’deki işletmesinin genel müdürü Barak Regev’in sözünü “Ben bir Google yazılım mühendisiyim ve soykırıma veya gözetime güç veren teknolojiler geliştirmeyi reddediyorum!” diyerek kesen bir Bulut mühendisini kovdu. Serbest gazeteci Caroline Haskins tarafından çekilen ve internette viral olan bir videoda mühendisin bağırdığı görüldü ve duyuldu. Seyircilerin alayları arasında güvenlik tarafından sürüklenirken konuşmaya devam etti ve Nimbus Projesi’nden bahsetti. Bu, Google ve Amazon’un İsrail ordusuna yapay zeka ve diğer ileri teknolojileri sağlamak üzere kazandığı 1,2 milyar dolarlık sözleşme.

Geçen yıl bir grup Google çalışanı, şirkete Arap, Müslüman ve Filistinli işçilerin maruz kaldığı “nefret, taciz ve misilleme”nin yanı sıra, şirketi Nimbus Projesi’ni iptal etmeye çağıran açık bir mektup yayınlamıştı. Mühendis, “Nimbus Projesi Filistinli topluluk üyelerini tehlikeye atıyor! Bulut apartheid için kullanılacak teknolojiyi üretmeyi reddediyorum” dedi. Regev, mekandan çıkarıldıktan sonra izleyicilere şunları söyledi: “Demokratik değerleri temsil eden bir şirkette çalışma ayrıcalığının sanatı, farklı görüşlere sahne oluyor.” İkinci bir protestocunun sözünü kesip Google’ı soykırımın suç ortağı olmakla suçlamasının ardından konuşmasını bitirdi.

Google’dan müslümanlara büyük ayıp! Peki nasıl cevap vereceğiz?

Olay, New York’taki MindTheTech konferansı sırasında meydana geldi. Bu yılın teması görünüşe göre “İsrail Teknolojisinin Yanında Durun”du çünkü İsrail’deki yatırımlar 7 Ekim Hamas saldırılarından sonra yavaşladı. Haskins etkinlikte tanık olduklarını ayrıntılı bir şekilde anlattı ancak olay bitene kadar orada kalamadı çünkü o da güvenlik tarafından dışarı atılmıştı.

Etkinliği bölen Google mühendisi Haskins’e, “diğer Google Cloud mühendislerinin mühendisliğin böyle bir şey olduğunu, çalışmalarınızdan etkilenen topluluklarla dayanışma içinde durduğunu bilmesini” istediğini söyledi. Profesyonel tepkilerden kaçınmak için gazeteciyle isimsiz olarak konuştu, ancak Google onun kim olduğunu açıkça ortaya çıkardı. Bir Google sözcüsü yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu haftanın başında bir çalışan, sunum yapan bir iş arkadaşının sözünü kesti ve şirket sponsorluğundaki resmi bir etkinliğe müdahale etti. Sorun ne olursa olsun bu davranış kabul edilemez ve çalışanın sözleşmesi Politikalarımızı ihlal ettiği için feshedildi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x